Švestky, stromky švestek
Švestky do sadu i do zahrady

V naší nabídce stromků švestek a slivoní si jistě vyberete:

Tolerantní šárce jsou odrůdy, které šárku mohou dostat, ale neprojeví se u nich příznaky a plody normálně dozrají. Odrůdy švestek odolné šárce nemoc nedostanou.

Rané švestky bývají většinou vhodné k jídlu, pozdní švestky jdou většinou do beček (mají vysokou cukernatost), například švestka domácí, velkoplodá (jugoslávské, čačanské).

Jak si vybrat vhodnou odrůdu?

Jak si můžete všimnout v naší nabídce, na českém trhu je celá řada odrůd na výběr.

Při výběru dejte pozor na šárku. Toto virové onemocnění pocházející původně z Makedonie je nyní rozšířené již na celém našem území. Hodláte-li však sázet ve vyšších polohách, stromy švestek zde na toto onemocnění trpí zřetelně méně než v teplejších oblastech. Pokud se šárka plně rozvine, způsobuje opadávání plodů ještě před dozráním a někdy vede i k úhynu celého stromu.

Přestože zatím nebyla vyšlechtěna 100% rezistentní odrůda, můžete si vybírat z celé řady odrůd odolných šárce. Tyto tolerantní stromy jsou sice šárkou napadeny také, ale plody normálně dozrávají a strom neumírá. Některé z nich dokonce viz zapouzdří ve svých pletivech tak, že brání jeho dalšímu rozšiřování.

Pěstování švestek

Stromy švestek jsou nenáročné, vhodné i do méně příznivých podmínek. Například ve vyšších polohách švestkové stromy trpí méně na šárku. (Renklódy zase naopak vyžadují teplejší stanoviště.) Kvetou však velmi brzy na jaře, proto je třeba vybrat vhodné umístění mimo mrazové kotliny. Silné zimní mrazy jí ale nevadí.

Řez stromků švestek - ano nebo ne?

Někdo se domnívá, že švestka nepotřebuje řez - roste si sama. To je ale zásadní omyl. Také tyto stromy je nutné řezat a zejména v prvních letech je výchovný řez zásadní pro další stavbu koruny. Takže rozhodně je nenechejte růst volně jako koště. Nejvhodnější dobou řezu je březen až květen. U starších stromů provádějte běžný udržovací řez, prosvětlujte korunu, odstraňuje překážející a křížící se větve. Při stříhání však myslete na to, že nejlepší úrodu sklidíte z dvou až tříletého dřeva.

Výsadba švestky: Kdy je nejlepší čas?

Stejně jako u většiny ovocných stromů je nejlepší čas zasadit švestku na podzim. Kořeny mají přes zimu čas růst a dobře se uchytit. Hned na jaře pak může být švestka optimálně zásobena živinami a dobře růst. Mladé stromky ještě nemají hluboké kořeny, proto je potřeba v prvních letech pamatovat na občasnou zálivku. Jako alternativu k době výsadby se doporučují měsíce březen a duben. V těchto dobách je u nově vysazených stromů nejnižší stres způsobený teplem, zářením a suchem. Při jarní výsadbě je však ještě důležitější zajistit dostatečné zásobování vodou po celé léto.

Švestka - jak zasadit tento strom

  • Nejlepším obdobím pro výsadbu je podzim (říjen, listopad).
  • Pro vyšší výnosy vyberte teplou a chráněnou lokalitu.
  • Vykopejte dostatečně velkou a hlubokou jámu.
  • Je-li stanoviště větrné, uvažte sloupek ze západní strany.
  • Vylepšete půdu rostlinným substrátem a kompostem.
  • Můžete využít také některá organická hnojiva s pomalým uvolňováním.
  • Uvolněte kořenový bal z přepravního obalu.
  • Stromek umístěte rovně doprostřed jámy a vyplňte ji zeminou.
  • Dobře provlhčete celý substrát.
  • Přivažte stromek k opoře a případně zamulčujte.