Prodáváme odrůdové sazenice kdouloní, dřínů a mišpulí. Netradiční ovocné druhy které jsou znovu objevovány a přitom je dříve běžně pěstovali naši prarodiče….

Kdouloň obecná (Cydonia oblonga)

Kdouloně patří mezi méně známé ovocné druhy, které ale naši prarodiče pěstovali běžně. Jednak jsou to velmi okrasné a dekorativní stromy (nebo keře), ale hlavně plodí velmi zajímavé ovoce, které sice není poživatelné za syrového stavu, ale lze z něj zpracovat výborné kompoty, džemy, nebo šťávy (například v Pobaltí lze v supermarketech koupit výborný kdouloňový cider).

Stromy kdoulí jsou menšího vzrůstu a lze je pěstovat v malých zahradách také jen jako keř.

Kdouloň kvete velmi pozdě, až v druhé půlce května, plody zrají až v říjnu. Mají tuhou konzistenci a nádherně voní, jakmile dozrají (dříve se dávaly do prádla, jako parfém). Podle plodů se rozdělují na jablkovité typy a hruškovité typy. Plod kdoule je většinou velký a není vyjímkou že může vážit až jedno kilo !!! Plody obsahují hodně vitaminu C, antioxidantů, minerálních látek a dokážou potlačit nebo oslabit některé patogeny v těle, například helicobacter pylori (při správné přípravě šťávy z kdoulí).

Kdouloň je teplomilná rostlina, nejlépe se jí daří v nižších nadmořských výškách, na lehčích, písčitějších půdách, ale nesnese příliš vápníku, protože potom trpí chlorózou. Vápenaté půdy jsou tedy nevhodné. Má mělký kořenový systém a v tuhých zimách může namrzat ve dřevě, ale velmi dobře regeneruje. Kdouloním dobře prospívá mulčování okolo kmínku, jednak chrání kořeny a také rostlinu vyživuje.

Mišpule německá ( Mespilus germanica )

Je to velmi krásný rozložitý keř nebo menší strom, který kvete v květnu až červnu velkými bílými květy. Plody se podobají hnědým malým jablíčkům a jsou jedlé až ve správný čas, po přemrznutí. Plody musí zhniličkovatět, a dužnina změknout. Slupka se nekonzumuje, pouze vytlačená dužnina. Většinou se však mišpule zpracovávají na džemy, sirupy a likéry. Mišpule, sklizené v listopadu, se dají skladovat a konzumovat po změknutí. Mišpule obsahují vitamín C a B2, dále pak spoustu minerálních látek, jako je vápník, draslík, hořčík a sodík.

Rostlina je nenáročná na podmínky, většinou netrpí chorobami a škůdci a navíc je samosprašná. Jedná se velmi dekorativní druh, který ozvláštní každou zahradu.

Dřín obecný - jedlý, velkoplodý ( Cornus mas )

Je to naše původní dřevina, ze které byly vyšlechtěny velkoplodé jedlé kultivary. Plodem jsou dřínky, většinou červené (ale i žluté) peckovice, podobné olivám. Dozrávají na konci prázdnin, v momentě kdy začnou opadávat. Plody mají vysoký obsah vitamínu C, sacharidů, pektinů i minerálů. Dříny kvetou krásně žlutě, velmi brzy z jara, jsou tedy vítanou pastvou pro včely v předjaří. Jsou nenáročné, dlouhověké a odolné. Při pěstování velkoplodého dřínu je vhodné kombinovat dvě odlišné odrůdy, kvůli dobrému opylení a větší úrodě.