Z Francie a Slovinska pochází velmi zajímavý moderní systém intenzívní produkce jablek, pod názvem Solax. Jabloně na slabě rostoucích podnožích – například M9, P60, případně M26 se nechávají růst do výšky cca 3m a poté se terminál ohne, stejně jako kosterní větve (nezakracuje se).

Taktéž kosterní větve se nezakracují, nechávají se růst do převislé polohy. Odstraňují se pouze větve, které rostou vzpřímeně, nebo větve, které strom zahušťují. Na převislých větvích jsou víceméně jen plodonoše.

Jabloně, které jsou takto pěstovány, mívají vysoké výnosy, uvádí se přes 60 tun jablek na hektar, ve Slovinsku, odkud Solax vlastně pochází, je běžný výnos i 100 tun jablek na hektar. Systém není vhodný pro odrůdy jabloní s velmi slabým nebo slabým růstem. Ideální odrůdou je například Rubinola, ale v našich podmínkách se osvědčily i odrůdy jabloní jako Golden Delicious, Topaz, Prima a Šampion. Naopak méně vhodné odrůdy jsou například Gala a Idared (větší výnos poskytují ve tvaru štíhlého vřetene). Skutečné výsledky z pěstitelské praxe najdete v tomto odkazu: https://www.zahradaweb.cz/solax-ctyri-roky-na-morave/

Stromky se vysazují 1 až 1,25 metru od sebe. Řady sazenic bývají 3,2 až 3,5 metru od sebe. Systém Solax lze aplikovat i u výsadeb jabloní, které jsou již zapěstovány do tvaru štíhlého vřetene a přebudovat tak již plodící ovocné stromy na výnosnější tvar.

Z naší nabídky si může každý zahrádkář nebo ovocnář vybrat ovocné stromky na podnožích, které jsme výše uvedli a sám vyzkoušet výhody Solaxu na své zahradě. Není třeba připomínat, že takto pěstované ovocné stromy vyžadují oporu a závlahu.

Sdílet

Napsat komentář