Pokud navštívíte jižní Tyrolsko, které mimo jiné proslavilo ovocnářství na prosluněných alpských stráních, setkáte se s moderním zajímavým pěstebním systémem u jabloní: Bi-Baum systémem.

Bi-Baum systém

Tento tvar jabloňových stromů předpokládá, že daná odrůda je naroubována na slabě rostoucí podnoži, nejčastěji na bezvirózní podnoži M9 T337 a hned kousek nad zemí se ovocné stromky rozdvojí na dva terminály, které se dále tvarují jako super štíhlé vřeteno (takto se pěstují i třešně a hrušně).  S nadsázkou si lze představit takto pěstované ovocné stromy jako dvě sloupové odrůdy na jednom kmínku, viz obrázek. Není třeba dodávat, že takto pěstované stromy potřebují oporu (drátěnku) a závlahu.

Výhodou je vysoký výnos jablek na hektar a nenáročnost na pěstování a zejména nízké nároky na řez. Stromky se vysazují ve sponu 3 x 1,1 metru  (1,1 metru od sebe). Zde je odkaz na stránky tyrolského producenta jablek a jeho školku ovocných stromků: https://en.mazzonigroup.com/bibaum-mazzoni/

Jabloně v Bi-Baum systému
Mazzoni ovocná školka a jejich jabloně pěstované v systému Bi-Baum.

Vhodné sazenice pro Bi-Baum systém

V našem eshopu si můžete zakoupit jabloně na podnoži M9 taktéž a pěstovat je například jako štíhlé vřeteno. Sazenice ve tvaru Bi – Baum zatím nenabízíme, neboť v České Republice se tento pěstební systém zatím příliš nerozšířil, protože ho běžní pěstitelé ještě neznají.

Kdo ovšem touží vyzkoušet výhody takto pěstovaných jabloní, může si stromek vytvarovat i z námi nabízeného zákrsku (je to pracnější), nebo případně ze špičáku.

prodej Přejít na prodej ovocných stromků do e-shopu

Sdílet

Napsat komentář