U nás najdete pouze roubované vlašské ořešáky, jejichž ořechy jsou dobře luštitelné (papíráky a polopapíráky). Všechny odrůdy jsou velkoplodé a některé i samosprašné. Mandloně vybíráme s důrazem na pozdní kvetení, aby je nepoškodily jarní mrazy v době květu.

Roubované ořešáky

Vlašské ořechy jsou skořápkaté ovoce, které je plné důležitých minerálů a zdravých látek, jako například omega-3 mastných kyselin nebo vitamínů B. Naše sazenice vlašských ořechů jsou roubované na semenných podnožích (juglans regia) a tím je zaručená stálost odrůdových znaků. Všechny odrůdy jsou takzvané polopapíráky, lidově papíráky, a jdou velmi dobře luštit, v podstatě je lze dobře vylousknout třeba i jen v ruce. Všechny námi nabízené ořešáky jsou velkoplodé, jádro vyplňuje většinu ořechové skořápky. 

Podnože ořešáku: Juglans regia a Juglans nigra

J. regia je ořešák královský - čili vlašský a je používán jako nejčastější semenná podnož, na kterou se roubují kulturní odrůdy. Jeho alternativou je ořešák černý (J. nigra) který má tu výhodu, že stromy které jsou na něm roubované mají nižší vzrůst. 

Valtické a další české odrůdy ořešáku

Mezi odrůdy z Valtic patří například odrůda Apollo, Bohumil nebo Jupiter. K nejlepším českým odrůdám patří zejména ořešák Mars ale také také i odrůda Saturn, Vilém nebo Sychrov.

Zahraniční odrůdy vlašských ořešáků

Mezi nejznámější patří Seifersdorfský, Lake, Franquette, Chandler, Lange van Lod.

Samosprašné ořešáky a doba kvetení

Ořešáky, jejichž samčí a samičí květy kvetou ve stejnou dobu jsou samosprašné a nepotřebují jinou odrůdu k opylení v blízkosti. Mezi ně patří například odrůda Mars nebo Seifersdorfský. Dále je důležité, aby ořešák kvetl co nejpozději. Pozdně kvetoucí ořešáky mají tu výhodu, že jejich květy většinou nepoškodí pozdní jarní mrazíky.

Červenoplodý ořešák (cukrářské ořechy)

Odrůdy, jejichž jádro je červené jsou využívány zejména cukráři. Patří sem například červenojádrý ořešák Sychrov.

Pěstování ořešáků

Ořešáky většinou rostou mohutně a pokud je strom roubovaný, má i většinou menší vzrůst. Stromy potřebují mezi sebou rozestup aspoň 10 až 12 metrů. Planý ořešák, vypěstovaný ze semene - čili z ořechu - vyžaduje rozestup větší, zhruba 14 metrů.