Stromek broskvoň a nektarinka
Stromek broskvoň se zrajícími broskvemi

Prodej broskvoní. Nabízíme broskvoně co jdou dobře od pecky, rané , středně rané a pozdní odrůdy.

Stromky broskví jsou na podnožích Rakoniewická, (dosti odolné mrazu), broskvomandloň, GF 677, a další. Sazenice lze vysazovat do sušších lehčích půd, nesnáší těžké, studené zamokřené pozemky. Též jim nevyhovuje vyšší podíl vápníku v půdě. U nás si však můžete vybrat i broskvoně do vyšších poloh a odrůdy do okrajových oblastí. Jsou to plastické odrůdy odolné na mráz ve dřevě a květu. Květy zvládnou jarní mrazíky.

V nabídce máme také broskvoně tvrdky, výborné na broskvové kompoty, žlutomasé odrůdy, bělomasé odrůdy (s bílou dužninou) nebo stromky s plochým tvarem ovoce: ploché broskve. Ovocné stromky jsou vyorávány ve správném termínu, aby měly dobře vyzrálé dřevo a aby nenamrzaly.

Stejně tak i náročné odrůdy nektarinek. Stromky nektarinek, které prodáváme, jsou ověřeny v podmínkách České Republiky. Odolné nektarinky mívají většinou dlouhé období květu, posunuté do pozdnějšího jara, než jiné odrůdy.

Správné stanoviště pro sázení broskvoní

Nejvhodnější je slunné chráněné místo se vzdušnou a teplou půdou, která by však měla mít dostatek vláhy. Převlhčené, studené a těžké půdy jsou nevhodné, stejně tak místa ohrožená pozdními mrazy, protože broskvoně kvetou brzy na jaře. Jsou však i odolné odrůdy, které vydrží mráz v květu až do -6 °C bez úhony.

Broskvoně nevyžadují mnoho péče

Nejlépe prospívají v zamulčované půdě, avšak mulč by neměl sahat až ke kmeni, protože jinak se může na kmen rozšiřovat hniloba. Během vývinu plodů potřebují hodně vláhy, proto je dobré zajistit v době suchých letních dní dostatečnou zálivku.

Abyste mohli pravidelně sklízet pěkné, velké a zdravé ovoce, je vhodné stromy přihnojit na konci zimy nebo v předjaří. Velké plody lze sklízet jen tehdy, pokud provedete na začátku léta probírku nasazených plodů, kdy jsou plody velké asi jako lískové oříšky. Jeden plod každých 10 cm je vhodné pravidlo. Když pak plody dorostou do velikosti vlašských ořechů, proveďte probírku ještě jednou na vzdálenost asi 20 cm. Tím také zabráníte přetížení a odlomení větví.

Broskvoně jsou samosprašné, není tedy třeba sázet poblíž více broskvoní.

Sklizeň a uchovávání broskví

Sklizeň broskvíBroskve dosahují zralosti, když jsou dobře vybarvené a při mírném stisku se trochu promáčknou. Většinou se pak také snadno uvolňují z větví. Protože jsou zralé plody velmi náchylné na pomačkání, pokládejte je opatrně například do měkce vyloženého košíku.

V chladu (0 až 10 °C) lze broskve uchovávat asi dva týdny. Můžete ale také oloupané broskve zavařit nebo z nich připravit lahodné marmelády. Na zamražování se tyto výborné plody ale nehodí.