Samosprašné třešně, odrůdy třešní
Samosprašné třešně, odrůdy třešní

Nabízíme samosprašné třešně. Tyto samosprašné odrůdy třešní nepotřebují ve svém okolí k opylení další třešeň.

Samosprašné třešně jsou praktické

Zatímco většina odrůd višní je samosprašná, je samosprašnost u třešní spíše výjimkou. Třešeň potřebuje pro dobrou výnosnost k oplození další strom ve svém okolí, který kvete ve stejnou dobu.

Postup při opylování

Když jsou semeníky nacházející se v květu oplozeny, stane se z květu plod. Přitom se musí na bliznu dostat pyl z jiného květu. Přenos pylu je u třešní - tak jako u ostatních ovocných stromů - zprostředkován hmyzem, zejména pak včelami.

Pokaždé však nevede opylené zralé blizny k oplození. U samosprašné odrůdy však vede k oplození již opylení blizny pylem ze stejného květu nebo z jiného květu téhož stromu. Předpokladem je, že samčí a samičí orgány květu jsou zralé ve stejný čas. Proto je při výběru cizosprašných stromků k výsadbě dbát na to, aby byly poblíž vysázeny stromy kvetoucí přibližně ve stejnou dobu.

Zajištění dobrého oplození

Také u samosprašných odrůd třešní má ve většině případů cizosprašné oplození pozitivní vliv na násadu plodů a výnos ovoce. V žádném případě nevylučuje samosprašná schopnost možnost cizosprašného oplození. Třešně jako například Van nebo Erika sice patří k samosprašným, přinášejí však trvale vyšší výnosy, mají-li v okolí další vhodný opylovač.

Z Kanady pocházející třešeň Lapins je nejen samosprašná, ale současně je velmi vhodnou odrůdou pro opylování dalších odrůd třešní ve svém okolí.