keřový rybíz
Rybíz je letní osvěžení

Zvolíte-li keřový rybíz, získáte oproti stromkovému odolnější a plodnější variantu. Počítejte však s větším prostorem na zahradě.

Jaké má keřový rybíz výhody?

Rybíz je velmi odolný a snadno kultivovatelný keř bobulového ovoce. Drobné kulaté nakyslé plody rybízu dávají pikantní chuť dortům, želé a dezertům, jsou však oblíbené pro přímou konzumaci jak u dětí tak dospělými.

Abyste se mohli i další rok těšit na výnosnou sklizeň, je dobré provést zkrácení keřů ihned po sklizni. Vysvětlíme si, jak na to.

Správné umístění

Rybízové ​​keře potřebují půdu bohatou na humus, slunné místo avšak ne příliš suché, částečně chráněné před pozdními mrazíky. Kořeny, které se rozvíjejí již mělko pod povrchem je vhodné chránit před vysušením mulčováním, například kůrou, čímž budou chráněny i před silnými zimními mrazy. Tip: Keře rybízu zasaďte trochu hlouběji tak, že původní kořenový bal bude umístěn asi 5 cm pod úrovní půdy. Tím podpoříte tvorbu nových kořenů a snížíte účinek mrazu.

Keř nebo stromek?

Mnoho zahrádkářů dává přednost rybízům s vysokým kmínkem, který je díky svému vzhledu výrazným prvkem v zahradě. Mají tenký kmen vyžadující oporu a hustou kompaktní korunu. Standardní stromky zabírají méně prostoru než rybízové ​​keře, ale nejsou tak produktivní a trvanlivé. Pokud máte v zahradě odpovídající prostor a chcete opravdovou úrodu, měli byste si vybrat variantu ve tvaru keře.

Jak ochránit rybíz před sprcháváním květů?

Jde o přirozenou reakci na nepříznivé povětrnostní podmínky, podobně jako u ovocných stromů. Dalším důvodem sprchávání jsou nízké teploty během květu - hmyz je méně aktivní a opylována je jen malá část květů. Pokud zasadíte několik druhů rybízu těsně vedle sebe, ochráníte jej od sprchávání na minimum. Bobule keře jsou obecně samosprašné, ale několik rostlin různých odrůd vysazených v malém prostoru zajišťuje, že je opylováno co nejvíce květů.

Řez rybízu po sklizni

Červený a bílý rybíz tvoří nejvíce plodů na postranních výhoncích dvou až tříletých hlavních větví. Od čtvrtého roku již výnos výrazně klesá. Proto každý rok po sklizni odstraňte dva až tři nejstarší hlavní výhonky přímo u země. Je důležité, aby byly výhonky odstraněny zcela a aby nedocházelo ke vzniku krátkého pahýlu. Vzhledem k tomu, že staré plodné větve jsou pro zahradnické nůžky příliš silné, měli byste je prořezat většími nůžkami nebo pilkou.

Na jaře se pak provádí řez prosvětlovací a udržovací tak, aby zůstalo v keři 8 až 12 hlavních výhonků starých nejvýše 4 roky, ostatní mladé výhonky se ustřihnou u země nebo ještě lépe vytrhnou. Odstraňte také boční větve u země až do výšky 40 cm, protože u země rybíz hůře dozrává a keř se zbytečně vysiluje.

Všechny boční výhonky, které již přinesly ovoce, zkraťte již po sklizni nebo nejpozději na jaře na délku 1 cm. Tím podpoříte tvorbu nových plodných výhonků. Všechny jednoleté postranní výhony však zůstávají nezastřižené - ty ponesou úrodu v příštím roce.

Zde naleznete další tipy pro pěstování keřového rybízu.