Včelaříme na malé rodinné farmě v jesenickém regionu. Zvolíte-li prodej medu přímo od včelaře, získáte kvalitní český med hodnotný jako raw potravina.

prodej medu od včelaře
Kvalitní med od včelaře přímo na Váš stůl

Prodáváme kvalitní med od včelaře

V našem včelařství naleznete pouze kvalitní ekologicky čistý med, neboť naše včely sbírají nektar na nedotčených loukách a v lesích. Stanoviště úlů u nás mají totiž výhodu neobyčejně čisté okolní přírody. Chemicky ošetřované plochy se v širokém okolí našich včel prakticky nevyskytují.

Ekologicky čistá krajina

Tato situace nastala poměrně nedávno. Sice již dříve v regionu převažovaly louky a chov dobytka kvůli nízké bonitě zdejší půdy. Avšak po nástupu dotací z Evropské unie, kdy jsou zemědělci v naší oblasti odměňováni za šetrné hospodaření, všichni ukončili intenzívní výrobu. Proto Vás můžeme ujistit: Naše včely se se stříkanými osevními plochami nikdy nesetkávají. Tuto výhodu má jen několik málo českých včelařů, protože kvůli vysokému doletu včel za potravou (běžně 5 km i více), je jinak těžké se stříkaným polím kolem včelínů vyhnout.

 kvalitního med z lesů a luk
Okolní lesy a louky jsou zdrojem našeho výjimečně zdravého medu

Spokojené včely = spokojený včelař = kvalitní med

V našem včelařství chováme včely v úlech vyrobených z netoxických látek vhodných pro chov včel. Všechny jsou celodřevěné a opatřené nátěrem pouze venkovním kvůli ochraně před nepřízní počasí.

Veškeré včelařské postupy provádíme v souladu s přírodou. Domníváte se, že jsou důležité preventivní prohlídky u lékaře a že je důležité nechat auta kontrolovat na STK? Pak jistě chápete, že také v chovu včel je prevence základ zdravého včelstva bez nutnosti nadměrného léčení. Včely kontrolujeme během sezóny takřka denně a velmi důležité jsou i zimní prohlídky. Jejich pečlivým provedením uchráníme včely před úhynem nebo nutností zasahovat drastickými léčebnými postupy.

kvalitní med

Kvalitní zpracování domácího medu

Abychom Vám mohli prodat med opravdu kvalitní, postupujeme pečlivě i při jeho zpracování. Pro vytáčení používáme moderní elektronicky řízený medomet z potravinářského nerezu. Veškerý tento postup je zcela mechanický. Po ručním odvíčkování pláství je med vytočen mírnou odstředivou silou medometu. Že jej vytáčíme z pláství až je dostatečně vyzrálý a že neobsahuje žádné přidané látky je u nás jako u každého poctivého včelaře samozřejmostí.

Med takto šetrně vytočený prochází už jen krátkou cestou. Buď je ihned stáčen do lahví, nebo je uskladněn v potravinářských zásobnících, kde je optimálně uchováván i po několik měsíců. Ke stáčení máme k dispozici nerezovou ruční stáčecí aparaturu a také malou poloautomatickou stáčírnu. Cesta medu od včel k prodeji je tak krátká a uchová si tím veškeré svoje vlastnosti a zdraví prospěšné látky.

Produkce a prodej raw medu

Raw med je jeho surová forma v podobném stavu, v jakém se nacházel v plástvích. Není ani zdaleka čistý. Obvykle obsahuje včelí pyl  a propolis, jež oba velmi příznivě působí na lidské zdraví. Obsahuje celou řadu enzymů a flavonoidů, které jsou citlivé zejména na nadměrné zahřívání. Raw med má celou řadu výhod pro naše zdraví oproti tomu potravinářsky zpracovanému a to právě kvůli obsaženým látkám.

Med, který prodáváme, je surový med, je to raw potravina. Na rozdíl od toho potravinářsky zpracovaného je filtrován jen hrubě a nikdy není nadměrně zahřívám. Proto obsahuje veškeré hodnotné látky včetně pylu, který je důležitý zejména pro posílení imunity organismu.

raw med od včelaře

Náš raw med není extrémně filtrován

Pro filtraci během stáčení používáme uhelonová síta s velikostí ok 550 mikrometrů. To je ideální pro produkci raw medu, protože takovým sítem se odfiltrují veškeré hrubé i jemné nečistoty, avšak zůstanou zachována pylová zrna všech rostlin. Velikost pylových zrn se totiž pohybuje od 5 do 250 mikrometrů – viz velikost pylových zrn.

Náš raw med není nadměrně zahříván

Druhým nezbytným předpokladem pro raw med je dodržení teplotních limitů při jeho zpracování. Zakoupíte-li si jej během sezóny, bude bez jakéhokoli zahřívání. Avšak po několikaměsíčním skladování ve velkoobjemových zásobnících kvalitní med vždy začne cukernatět. Aby bylo možno jej stočit do lahví, je nutné jej mírně zahřát. Ale nelekejte se, v žádném případě při případném ztekucení nepřekračujeme teplotní limity nutné pro zachování živin a důležitých enzymů.

Raw potraviny nemusejí být nutně úplně studené. Mohou být bez problémů zpracovávány ještě do teplot 42 až 45 stupňů Celsia (např. při sušení ovoce), protože při těchto teplotách ještě nedochází k degradaci obsažených látek. Např. řetězce enzymů se začínají denaturovat při teplotách 50 až 60 stupňů Celsia – viz enzymatická kinetika.

Abychom ochránili náš med před nadměrnými teplotami, rozpouštíme jej vždy velmi pomalu. Dáváme si záležet, nezřídka to trvá i 24 hodin. Při tom používáme výhradně speciální elektronicky řízené ohřívače, které garantují dodržení teplotních limitů. Tím je zaručeno, že tímto mírným ohřevem nebudou zničeny žádné zdraví prospěšné látky.

Je prodej medu v supermarketech bez rizika?

Supermarkety tlačí všechny své dodavatele ke snižování prodejních cen. To ví každý. A mohlo by se zdát, že je to pro zákazníka prospěšné. Jenže důsledkem toho je, že ani prodej medu se neobejde bez nákup méně kvalitních surovin nebo dokonce bez nákupu v zahraničí, tak jako ostatní potraviny. To s sebou přináší celou spoustu rizik.

prodej medu

Běžně prodávaný med může obsahovat antibiotika

V zahraničí – mimo Evropskou unii – neplatí tak přísné limity v ošetřování kulturních plodin jako v České republice a není tam zakázáno používání antibiotik při léčbě včel. Není pak divu, že se čas od času objeví v tisku skandální odhalení, kdy se v údajně českém medu nacházejí antibiotika nebo zbytky pesticidů. Většina takto prodávaných medů jsou totiž směsi, z části české nebo z EU a z části ze zemí mimo EU. Stačí pozorně číst drobné nápisy na etiketách.

Dovážený med neposílí účinně Váš imunitní systém

Navíc – budete-li konzumovat med, který sbíraly včely velmi daleko od Vašeho bydliště, připravíte se o další jeho prospěšné účinky – posílení Vašeho imunitního systému. Zakoupíte-li si med českého včelaře, bude obsahovat pyl, který běžně dýcháte. Jeho konzumací si tělo na tyto pylové alergeny zvyká a připravuje se na ně (třeba i během zimy) a snižuje se riziko alergických reakcí v době kvetení těchto rostlin. Zakoupíte-li si med získaný v zahraničí, tuto výhodu ztrácíte.

Zpracování ničí cenné látky

Míchání medů v potravinářských firmách s sebou přináší další úskalí. Samo o sobě by nebylo problémem. Ale stejně jako při stáčení, je nutné i při míchání z různých zdrojů med nejdříve ztekutit. Aby tento proces netrval příliš dlouho a nevázl prodej, jsou velice často překračovány teplotní limity uvedené výše. Například při zahřátí na 60 stupňů Celsia ještě nemusí zákazník nic poznat na chuti ani konzistenci. Ale při této teplotě už se spolehlivě rozkládá většina zdraví prospěšných látek. To, co si pak donesete domů, je pouze sladká obarvená hmota bez příznivých účinků na Vaše zdraví.

Jednodruhový med přímo od včelaře

Úly máme uzpůsobeny tak, aby bylo možno vytáčet jednodruhový med. To děláme průběžně během celé sezóny a můžete si tak vybrat z celé řady druhů, neboť každý druh medu má své jedinečné vlastnosti.

  • Lesní med je vyhledáván pro svoji ojedinělou vůni a chuť. Výstižnější název je medovicový med.
  • Květový med z lučních porostů v našem okolí je příjemně jemný.
  • Lipový med se vyznačuje osobitou chutí s tóny máty a citrónu. Byly u něj ověřeny účinky při léčbě nachlazení dýchacích cest.
  • Akátový med zůstává i po několik roků v tekutém stavu a má nenapodobitelnou ostřejší příchuť.
  • Malinový med speciálně připravujeme pastováním medu s přídavkem našich malin, které mu propůjčují pikantní chuť a je oblíbený jako pomazánka na pečivo.

Prodej kvalitního českého medu za příznivé ceny

Díky rodinné povaze našeho včelařství můžete získat takto vysoce kvalitní med s jedinečnou chutí za velmi příznivé ceny, protože prodej našeho medu není zatížen marží obchodníků ani zpracovatelských firem.

Můžete si jej zakoupit zde přes náš e-shop, nebo při prodeji medu ze dvora přímo v naší včelí farmě.

prodejPřejít na prodej medu do e-shopu

Sdílet