Tipy, rady a návody, které ocení zejména včelaři při provozu svého včelařství. Většina těchto článků odráží naše vlastní zkušenosti získané při chovu včel.

Jak vybrat včelí matky

Když se sejdou včelaři na pivo, často rozvinou diskuzi, případně i hádku, který kmen včelí matky je nejlepší. Vzhledem k tomu, že každý má kus pravdy, je třeba si uvědomit, že genetické vlohy, které šlechtitelé spousty let pečlivě selektovali, se výrazně podílí na úspěchu včelařovy činnosti a mnohdy zachraňují chyby, kterých se včelař dopustí. Ovšem každé stanoviště je jiné, tak jako i konkrétní způsob včelaření a klimatické podmínky Vaší oblasti. Proto zde uvedu několik známých kmenů, které mohou být inspirací pro Váš chov.

(Pokračování textu…)

Žádný komentář
Přečtete si více ze článku Jak vybrat včelí matky
Označená včelí matka

Co dělá včelař v lednu – test varroázy

V lednu se může zdát, že včelař má volno protože jeho včely “spí”. Ale málokdo si uvědomuje, že ve skutečnosti se v některých včelích úlech zadělává na velký průšvih, který musí být dobrým včelařem odhalen. Ten průšvih se jmenuje roztoč Varroa destructor (zkráceně včelařskou hantýrkou “brouk”). Jak diagnostikovat zvýšený výskyt varroázy ve včelstvu?

(Pokračování textu…)

Žádný komentář

Konec obsahu

Více stránek není k dispozici