Včely přinášejí nektar z mnoha druhů rostlin do jednoho úlu. Avšak vhodnými včelařskými technikami lze docílit toho, že jsou jednotlivé rámky zaneseny více méně jednodruhovým medem. Postupným vytáčením pak získáme různé druhy medu.
Akátový med
Má průhlednou konzistenci, nažloutle nazelenalou barvu, vydrží v tekutém stavu i několik let. Vzhledem k tomu, že akáty nikdo chemicky neošetřuje, tento med může splňovat podmínky pro BIOMED. Podmínkou je ovšem včelaření v oblasti, kde není rozšířeno zemědělství intenzívního charakteru.
Lipový med
Je poměrně vzácný, protože se vyskytne jen jednou za několik let. Med má žlutou barvu, snad i trošku nazelenalou a výraznou lipovou chuť i vůni. Taktéž je vhodný pro bioprodej, je-li produkován v čistých oblastech. Má ověřené léčivé účinky.
Medovicový med
Není med z nektaru, ale z medovice. To je lepkavá hmota, kterou vylučuje stejnokřídlý hmyz (například mšice, které ji napřed vysají z rostliny). Včely tuto hmotu sbírají z listů či jehličí, jako kdyby to byl nektar. Medovicové medy jsou tmavé a pochází nejčastěji ze smrku, jedlí a dubů. Některé jsou velmi silně tuhnoucí – například z modřínu, protože obsahují velké množství melocitózy.
Medovicové medy obsahují více minerálních látek, než medy nektarové a mají velmi harmonickou chuť, protože jsou méně kyselé. V odlehlých oblastech mimo intenzívní zemědělství jsou vysoce kvalitní, vhodné i pro bioprodej. V oblastech znečištěných smogem, mohou naopak obsahovat více škodlivých látek než jiné druhy medu. Zjistěte, jak poznat kvalitní med.
Lesní med patří mezi oblíbené druhy medu
Lesní med je v podstatě laické a obchodní označení pro medovicový med tmavé barvy sbíraný včelami převážně v lesních porostech. Pod tímto názvem nabízíme medovicový med také my. Jeho vlastnosti proto odpovídají medovicovému medu. Má jiný poměr cukrů než med květový a obsahuje větší množství minerálů, proto má větší elektrickou vodivost oproti květovým medům. Takto je tedy i kontrolován pro účely obchodního označení. Medy se rozředí na dvacetiprocentní roztok a změří se elektrická vodivost – musí být větší jak 80mS*m-1.
Květový med
Základní druhy medu jsou vlastně jen dva: květový a medovicový. Květový med získávají včely z nektaru rostlin. Nese-li med název květový, značí to obvykle, že jeho původem je směs mnoha druhů rostlin. Naše včely získávají tento med především z rozkvetlých luk, které se rozprostírají v celém širém okolí. Takový med má světlou nažloutlou barvu a po zkrystalizování je krémové barvy, téměř jako med pastovaný.
V druhé, pozdně letní snůšce mívá tento med často tmavé odstíny, neboť spolu s rozkvetlými loukami nalétávají včely v tomto období hojně také do okolních lesů ke sběru medovice. Takový med je vynikající chuti a spojuje v sobě vlastnosti obou druhů medu – květového i medovicového.
Řepkový
Velmi brzy krystalizuje, proto ho včelaři pastují (míchají v míchačce, dokud nezkrémovatí a pak již neztuhne). Řepková pole jsou často silně chemicky ošetřována a včelař musí v době ošetření česna zavřít, aby mu včely neuhynuly. Rozbory však často prokážou jen velmi malá rezidua chemikálií v těchto medech. Nelze tedy plošně říct, že tento typ medu je špatný, nebo jedovatý, ale v každém případě nesplňuje podmínky pro BIOMED.
Méně obvyklé a vzácné druhy medu
Malinový med
Světle žlutý lahodný med, dobře se pastuje protože jemně krystalizuje, má lahodnou květovou chuť.
Naše farma produkuje jedinečný med s malinami, který ovšem nesbírají včely na porostech maliníku, ale připravujeme jej pastováním květového lučního medu s přídavkem malinové šťávy. Získá se tak med růžové barvy s vůní po malinách a mírně pikantní chutí. Naši přátelé si jej oblíbili zejména jako pomazánku.
Jetelový
Má světlou barvu (jako třeba vojtěškový), krystalizuje v malých krystalech, takže je přirozeně pastovitý. Má moc dobrou vyváženou jemnou chuť. Na běžných loukách jej lze získat zřídka, neboť kvete společně s ostatními druhy květin. Stáčejí jej proto převážně včelaři, jejichž včely zalétají na pole s pícninami.
Slunečnicový
Sytě žlutý med s typickou chutí, který brzy tuhne.
O spoustě dalších druhů medu si můžete přečíst také sekci Druhové medy na stránkách domácí med.
Prodej různých druhů medu u EKOVČELAŘE
Med si můžete zakoupit zde přes náš e-shop, nebo při prodeji medu ze dvora přímo v naší včelí farmě.
Přejít na prodej medu do e-shopu
- Akátový med 950 g165,00 Kč
- Květový med 950 g145,00 Kč
- Květový med pastovaný 250 g43,00 Kč
- Květový med s malinami 250 g48,00 Kč
- Květový med s malinami 950 g165,00 Kč
- Lesní medovicový med 950 g165,00 Kč
- Lipový med 250 g48,00 Kč
- Lipový med 950 g155,00 Kč