V obchodech můžete koupit mnoho druhů medu, v různých cenových relacích. Příliš levné medy mohou mít původ mimo Evropskou Unii, pravděpodobně budou Ukrajinské nebo Srbské, dost často mohou pocházet z jižní Ameriky. V čem je riziko těchto medů? Jak poznat opravdu pravý kvalitní med? Je med od včelaře záruka? Je drahý med lepší? Kde koupit pravý český med?

kvalitní med
Kvalitní raw med nemusí být vůbec čirý

Co mi napoví etiketa o kvalitě?

V celé EU je zakázáno používat antibiotika pro léčbu včel. Nikoli však ve zbytku světa! Takže může nastat situace, podobná velkému skandálu firmy VČELPO (kterou mimo jiné vlastní český svaz včelařů !!!), kdy v jejich údajně českém medu našli streptomycin a sulfonamidy, které mohou způsobovat genetické vady a rakovinu… Antibiotika v českém medu být nesmějí. Medy, které nepocházejí z Česka (většinou jsou smíchané), mívají na etiketě označení:  “Medy ze zemí EU a mimo EU“. To může být tedy vodítko, že v zemích jejich původu mohou včelaři užívat zakázané látky při medové produkci.

“Pokud budeme vycházet ze zmiňovaných kontrol, pak je pro spotřebitele systémově nejlepším řešením kupovat med spíše na farmářských trzích a ideálně přímo od jeho výrobců, třeba při prodeji ze dvora na farmě.”

Petr Havel, Jak vybrat nejlepší med, Vitalia.cz

Med přímo od včelaře

Kde se dá koupit opravdu pravý, neponičený a nenastavený kvalitní med? Nejdůležitější ze všeho je původ. Zjistěte, odkud med pochází. Nejlepší je český med přímo od včelaře, protože v České Republice jsou stanoveny přísné limity pro jejich kontrolu a nejsou v nich žádná rezidua léčiv. Včelaři také med nemíchají a nadměrně jej nezahřívají, jako to dělají zpracovatelské firmy s medem importovaným.

Podívejte se však i u českého medu na mapu, kde včelař včelaří. Místa s intenzívní zemědělskou činností přinášejí zvýšené riziko výskytu pesticidů a insekticidů i v českém medu od včelaře. Jejich obsah se bude rok od roku lišit i podle toho, jaké plodiny místní zemědělci pěstují. Naopak včelaři z okrajových oblastí naší republiky a s místní převahou živočišné výroby budou od těchto negativních vlivů mnohem lépe chráněni. Včely sice dokáží velké množství látek a nečistot z nektaru odfiltrovat. Dělají to tak už po tisíciletí a akumulují je ve svých tělech, aby před nimi uchránili svoje potomstvo. Avšak toto neplatí pro chemické postřiky, se kterými si včely poradí jen velmi málo.

Více o důležitosti kupovat med přímo od včelaře zjistíte také v článku na vitalia.cz.

Předčasné vytáčení z pláství

Obsah vody v medu je velmi podstatný. Včelař, který vytočí nedozrálý med, riskuje, že med začne kvasit (dost často až u zákazníka doma). Vyzrálý med musí mít váhu aspoň 1,4 kg na litr medu a více. (Pozor, kilová sklenice medu má jen 0,7 litru, což odpovídá výše uvedenému). Ideální stav je 18% vody v medu, kdy je jistota, že med nezkvasí. Norma kdysi dovolovala i 20% vody, ale při výkupu medu jsou už tyto medy odkupovány se srážkou z ceny. Obsah vody v medu včelař změří refraktometrem, což je příruční praktický mikroskop využívající lom světla.

Refraktometr rozpozná obsah vody v medu
Refraktometr rozpozná obsah vody

Znehodnocení tepelným zpracováním

Med smíšený květový je pojem vhodný pro univerzální med, který je tmavší a dlouho vydrží v tekutém stavu (nekrystalizuje). Tyto medy mají upravený poměr přírodních cukrů tak, aby vydržely dlouho tekuté.

To samo o sobě není nic špatného (smíchané medy). Problém může nastat při přípravě této směsi, kdy se med musí rozehřívat a homogenizovat. Většinou jsou rozehřáté více, než je zdrávo, aby se s nimi dobře a rychle pracovalo. Tyto medy pak často karamelizují, tmavnou a ztrácejí aktivní enzymy a vitamíny. Osobně tyto medy v obchodě příliš nedoporučuji, ale to neznamená, že jsou chuťově špatné. Poznat přepálený med lze v laboratoři analýzou obsahu hydroxymethylfurfuralu (HMF), o čemž si více můžete přečíst v článku na serveru rehabilitace.info.

V našem včelařství samozřejmě musím med také ztekucovat, jinak by nebylo možné jej po sezóně stáčet do sklenic. S výjimkou několika druhů medu totiž každý přírodní med po několika měsících skladování v zásobnících zcukernatí. Pro jeho uvedení do tekutého stavu ale používáme elektronicky řízená ohřívací tělesa, která jemně a přesně regulují teplotu tak, aby nebyl překročen teplotní limit, kdy už dochází k degradaci zdraví prospěšných látek v medu. Takové pozvolné ohřívání pak pochopitelně trvá dlouho, běžně i 24 hodin. Díky tomu můžeme ale našim zákazníkům nabídnout poctivý raw med.

Jak odhalit pančování cukrem?

Med s obsahem řepných cukrů nebo invertních sirupů je šizený a snaží se zákazníka oklamat. Lze jej jednoduše odhalit v laboratoři dle vyššího obsahu například sacharózy (řepného cukru). Podvodníci dnes ale častěji přimíchávají do medu cukry kukuřičné nebo třtinové, které lze kvůli jejich profilu podobnému medu odhalit obtížněji.

Laické posouzení přidaného cukru je už složitější. Obecně platí, že velmi hrubou krystalickou konzistenci mohou mít medy s přidaným cukrem. Ale například pravý medovicový med má taktéž podobnou strukturu. Vyzkoušejte některý domácí test kvality medu uvedený v tomto článku.

Cukr do medu nepatří
Cukr do poctivého medu nepatří

Domácí test kvality

Jak pozná i oko laika, že jde o kvalitní produkt? Domácí testy sice nejsou 100% spolehlivé, ale falešný med pomohou odhalit.

  • Test rozpustnosti: Vezměte kousek medu na lžíci a ponoříte do vody ve skleničce a mírně zamíchejte. Med pančovaný cukerným roztokem se celý rychle rozpustí, kdežto skutečný poctivý med bude držet pohromadě (daleko hůře se rozpustí). Silně zkrystalizovaný med se ovšem nerozpustí, ať již je pravý nebo pančovaný.
  • Test hořlavosti: Pravý med hoří. Med s vyšším než přípustným obsahem vody není hořlavý nebo při hoření silně praská. Med ovšem nelze zapálit přímo. Test provedete tak, že knot, přírodní provázek nebo vatový tampon nasytíte medem, přebytečný med setřete a zapálíte. Jedná-li se o pravý med, knot s medem hoří.
  • Test vzlínavosti: Pravý hůře vzlíná. Naopak med ředěný vodou se snáze nasaje do savého podkladu. Kápněte trochu medu na ubrousek nebo utěrku. Zanechá-li med na podkladu mokrou skvrnu, je pravděpodobně ředěný vodou.
  • Test viskozity: Pravý med se v žádném případě nepřelévá ve sklenici jako voda, ale musí se táhnout. A pokud se dokonce v nekrystalizujícím medu oddělí vrstvy různých barev, téměř jistě bylo do medu něco přimícháno – ať už barviva, cukerné roztoky nebo karamel.

Další tipy na prověření kvality medu uvádí například Výzkumný ústav včelařský v Dole na stránce Jak poznat kvalitní med.

Krystalizace je pro kvalitní med zcela běžná

Med je mimo jiné přesycený roztok cukrů (jednoduše řečeno) a proto krystalizuje. Rychlost krystalizace je dána poměrem jednotlivých cukrů. Takže zatímco například glukóza krystalizaci medu urychluje, naopak větší množství fruktózy ji zpomaluje, proto má každý druh medu specifické vlastnosti. Pravý med běžně krystalizuje, zejména pokud je uchováván v chladu. Ale například přírodní med akátový nezkrystalizuje ani za několik let.

Naopak zakoupíte-li běžný druh medu (např. květový luční nebo lesní) a ten ani po půl roce nejeví známky krystalizace, obvykle není něco v pořádku. Pravděpodobně byl zahřátý na příliš vysokou teplotu, která krystalizaci zbrzdí. Tím ovšem došlo ke zničení většiny pro zdraví prospěšných látek a zbyl prakticky jen roztok cukru.

Kvalitní med krystalizuje běžně
Kvalitní med krystalizuje běžně

Jak nepoznám pravý včelí med? – v tomto našem článku naleznete další často uváděné postupy pro testovaní medu, které ale nemusejí být vždy spolehlivé.

Prodej pravého českého raw medu přímo od včelaře

Med si můžete zakoupit zde přes náš e-shop, nebo při prodeji medu ze dvora přímo v naší včelí farmě. Níže je uvedeno jen několik vybraných produktů.

prodejPřejít na prodej medu do e-shopu



Sdílet

Napsat komentář