Vyrobit svíčky z včelího vosku je opravdu zážitek. Každá taková svíčka je originální výrobek ze zcela přírodních materiálů. Tyto svíčky mají krásnou medovou barvu. Včelí vosk také po medu nádherně voní i když svíčku jen tak postavíte v pokoji.

Je-li včelí vosk dobře pročištěn, hoří svíčky zcela čistým plamenem bez kouře. Na rozdíl od běžných svíček, které jsou vyrobeny z ropných produktů, svíčky z včelího vosku jsou zdravé, protože neprodukují žádné karcinogenní látky.

Svíčky z včelího vosku
Svíčky z včelího vosku

Čistý včelí vosk – nezbytný základ

Pro odlévání svíček z včelího vosku je nezbytné, aby vosk, který jsme vytavili ze včelích plástů, byl dokonale čistý, bez příměsí a bez zbytkové vody. Jinak svíčky prskají, nebo zhasínají. Docílit čistého vosku je asi na celém procesu výroby svíček nejtěžší úkol.

Pokud člověk čistí vosk ručně (vyvaří vosk v kotli, vylisuje a poté ho nechá vytuhnout ve kbelíku), musí tento proces opětovně několikrát opakovat, aby vždy z voskového koláče odškrabal veškeré nečistoty, které se usazují zespodu, jak vosk postupně tuhne. Podobně to děláme i my v našem včelařství, protože jsme se rozhodli pro čištění včelího vosku nepoužívat žádné chemikálie. Získáváme tak včelí vosk ekologickou cestou. Vosk je navíc prostý všech umělých příměsí a uchovává si tak čistotu a nezávadnost, takže je vhodný dokonce i pro potravinářské účely.

Svíčky ze včelího vosku odlévané do formy

Vyrobit svíčku odléváním včelího vosku do formy vyžaduje především čas, trpělivost a trochu zručnosti. Pracujeme s horkým voskem a nalévací otvor formy je poměrně malý.

Co je k výrobě odlévaných svíček potřeba

  • Včelí vosk
  • Bavlněný knot
  • Silikonová formu
  • Gumičky na stažení formy
  • Špejle a kolíky na uchycení knotu
  • Hrnec na rozehřátí vosku
  • Naběračka nebo hrneček na nalévání vosku

Silikonová forma

Silikonovou formu je nejsnazší zakoupit již hotovou. Výrobci nabízejí celou řadu tvarů. Chcete-li si odlévání vyzkoušet sami, tak pro začátek doporučujeme jednodušší tvary, např. válcovou svíčku s ornamenty. Složitější tvary se odlévají obtížněji. Zejména má-li mít výsledná svíčka malé dlouhé výstupky jako jsou třeba zaječí uši, může snadno dojít k jejich odlomení a znehodnocení celého výtvoru.

Chcete-li si vyrobit formu vlastní, můžete využít různé postupy:

  • Silikonová forma odlévaná se vyrábí použitím tekutého silikonu, který nalejete na vzorový předmět. Příkladem je například Lukopren (Lučebné závody Kolín). Na stránkách výrobce naleznete i návody na výrobu forem. Další takový návod naleznete např. na stránkách Včelařské stanice Žeravice.
  • Silikonová forma modelovaná se tvaruje z plastické hmoty podobné plastelíně, která po vytvrzení ztuhne. Příkladem je např. Siligum od firmy Gedeo. Jeden z návodů naleznete např. na webu výtvarný-shop.cz.

Postup odlévání

Postup, jaký běžně používáme pro domácí odlévání svíčky z včelího vosku do silikonové formy

  1. Rozehřejeme včelí vosk

    Vyčištěný vosk vložíme ho do hrnce, který se položí do druhého hrnce s vodou. Vodu uvedeme do varu a vosk tím rozpustíme. Pracujeme-li jen s malým množstvím vosku, můžeme použít i hrnec na mléko s dvojitým dnem. Přímý ohřev na plameni nedoporučujeme, vosk se může na dně pálit.
    Rozehřátí včelího vosku

  2. Vložíme knot do formy

    Připravíme si silikonovou formu na odlévání svíček. Rozevřeme ji a vložíme do ní bavlněný knot.
    Je nutné vybrat knot doporučený výrobcem pro zvolenou formu. Příliš silný knot způsobí, že svíčka bude hořet velkým plamenem a začne se roztékat. Příliš slabý knot může způsobit obtížné hoření nebo dokonce zhášení svíčky po zaplavení knotu voskem.
    Vložení knotu do formy

  3. Uzavření formy a fixace knotu

    Formu uzavřeme a ovážeme gumičkami.
    Knot upevníme v horní části tak, aby byl fixován ve středu. Má-li forma nepravidelný tvar, dohlédneme také, aby se nikde v celé své délce nedotýkal stěn. K upevnění můžeme použít např. dvě špejle a kolíky na prádlo. Případně jednu špejli rozštípneme. Ve spodní části drží knot přímo sevřením ve formě.
    Připravená forma

  4. Nalejeme vosk do formy

    Nabereme vosk z hrnce a nalejeme do formy. Nejlepší je použít plechový hrneček nebo naběračku s hubičkou, abychom docílili tenkého pramene vosku při nalévání. Jinak se může snadno stát, že vosk poteče i mimo nalévací otvor.
    Vosk naléváme do celého objemu až po horní okraj formy.

  5. Včelí vosk necháme vychladnout

    Je velmi důležité, nechat vosk řádně vychladnout. Jinak by se při otevírání formy mohla svíčka poškodit. Doba tuhnutí se liší podle objemu svíčky a okolní teploty, nelze proto dát přesné doporučení.

  6. Svíčku vyjmeme z formy

    Uvolníme fixaci vosku, sejmeme gumičky a formu postupně opatrně rozevřeme a hotovou svíčku z ní vyjmeme.

  7. Finální začištění

    Zcela odstřihneme přesahující knot ve spodní části (to je horní strana formy) a upravíme délku knotu v horní části svíčky. Ve spodní části můžeme také včelí vosk zarovnat nožem tak, aby svíčka rovně stála. Začišťování po stranách obvykle potřeba není, neboť silikonové formy velmi dobře těsní.

Hotové svíčky ze včelího vosku
Hotové svíčky z včelího vosku

Inspirovat se můžete svíčkami z včelího vosku z našeho včelařství.

Včelí vosk – vzácný přírodní materiál

Včelí vosk vzniká podivuhodným způsobem. Mladé včely, které ještě nelétají a zůstávají v úle, se vzájemně zachytí nožičkami a vytvoří jakési řetízky, které visí na rámečcích v úle a pomocí voskových žláz na zadečcích vytlačují malé voskové šupinky, které si postupně předávají jedna druhé zespodu řetízku až ke včelám nahoře, které jsou přímo u stavby plástu. Tyto včelky šupinky zvláční pomocí slinných žláz a postupně namačkávají na sebe až vytvoří jednotlivé buňky plástu a takto postupně vzniká celý voskový plást.

Rámeček s pláství panenského medu
Rámeček s pláství panenského medu

Do buněk včelího plástu klade včelí matka vajíčka, z nich se líhnou larvy, které pak včelky zavíčkují opět voskem a po čase se z nich prokouše na svět nová včelka. Buňky včelího plástu mohou také sloužit k ukládání medu. Až je med zralý, včely každou buňku plnou medu zavíčkují voskovým víčkem a včelař musí před vytočením medu víčka odstranit speciální vidličkou (viz obrázek níže). Takže odpad při vytáčení medu je vlastně také drahocenný vosk. Včelí vosk je velmi vzácný přírodní materiál a je ho vždy málo.

Odvíčkování lipový med

Svíčky vyráběné stáčením voskové mezistěny

Další z možností, jak vyrobit svíčku z včelího vosku, je výroba točené svíčky. Takto se dá vyrobit svíčka z včelího vosku velmi jednoduše, bez pomocí silikonové formy a bez nutnosti rozehřívat vosk.

Co budeme potřebovat

  • Mezistěna z včelího vosku
  • Knot, nejlépe přírodní bavlněný

Mezistěna je tenký plát vosku s předlisovanými vzory včelích buněk, kterou včelaři používají k tomu, aby včelky navedly ke stavbě dělničích buněk, které jsou menší oproti buňkám trubců (samců). Tyto buňky včelař v úle nechce, protože by se mu líhli trubci, kteří nesbírají nektar a z hlediska včelaře neposkytují takový užitek jako dělnice. Mezistěnu můžeme koupit ve včelařském obchodě, nebo přímo od včelaře v okolí.

Postup výroby svíčky stáčením

  1. Knot položíme na kraj mezistěny.
  2. Mezistěnu malinko v celé šířce přehneme a tím přichytíme knot po celé jeho délce.
  3. Nakonec celou mezistěnu srolujeme do ruličky, v jejímž středu knot vyčnívá. Viz obrázky.

Svíčky ze včelího vosku stáčené 1Svíčky ze včelího vosku stáčené 2Svíčky ze včelího vosku stáčené 3Svíčky ze včelího vosku stáčené

Svíčka, která vznikne výše popsaným postupem, hoří podstatně kratší dobu a obsahuje hodně vzduchu. Voní však stejně krásně, protože včelí vosk je zkrátka včelí vosk.

Prodej svíček z včelího vosku u EKOVČELAŘE

Podívejte se na malou ukázku, jaké odlévané svíčky z včelího vosku prodáváme. Svíčky si můžete zakoupit zde přes náš e-shop, nebo osobně přímo v naší včelí farmě.

prodejPřejít na prodej svíček z včelího vosku do e-shopu


Sdílet

Napsat komentář